wtorek, 14 września 2010

Zakupy grupowe w Polsce - przegląd serwisów

Temat zakupów grupowych stał się ostatnio bardzo popularny. Po sukcesie na rynku lokalnym, amerykański Groupon przejął platformę niemiecką - MyCityDeal, która działała już w Polsce. Groupon zainwestował w reklamę i serwis Groupon.pl jest chyba obecnie największym portalem z okazjami w kraju.

Jednocześnie na rynku lokalnym powstawały niezależne klony, takie jak Gruper.pl (radzi sobie najlepiej), Cuppon.pl, Grupeo.pl, Kumulator.pl, FastDeal.pl, Inntegro.pl, etc.

Od serwisów z okazjami, takich jak KomuKomu.pl czy iBOOD.com różnią się głównie tym, że zamiast towarów oferują usługi. Mają również specyficznie sformułowane regulaminy - oferty są wiążące dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu sprzedaży. W przypadku gdy nie sprzeda się odpowiednia liczba usług, serwis i oferent usługi umywają ręce, a klient otrzymuje zwrot kasy. Oznacza to, że serwisy nie ryzykują praktycznie niczego.

Określenie tego typu serwisów jako serwisów zakupów grupowych uważam za niezbyt precyzyjne, nie pozwala bowiem kupującym na faktyczne negocjowanie ceny zakupu ze Sprzedającym. Są to bardziej serwisy kuponowe.

Serwisy zarabiają nie ponosząc żadnego ryzyka związanego z możliwym brakiem odpowiedniej sprzedaży, czy niezrealizowaniem zamówień.

Firmy oferujące usługi mają gigantyczną i tanią reklamę, szczególnie, że gros firm to małe gastronomie i zakłady. Analogiczne może być rozrzucanie ulotek "z tym kuponem pizza 50% taniej", co praktykują pizzerie od lat. Taka promocja może się odbywać na większą skalę, np. poznan.pl/polceny.

Osoby zainteresowane zakupami grupowymi odsyłam na stronę:
http://kzrss.spolem.org.pl/

Z deklaracji KZRSS SPOŁEM:
Definicja: Spółdzielnia jest autonomicznym zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w celu zaspokojenia swoich wspólnych aspiracji i potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych poprzez współposiadane i demokratycznie kontrolowane przedsiębiorstwo.

Spółdzielnie Spożywców "SPOŁEM" to zrzeszenie tzw. kooperatyw zakupowych - pozwalających poprzez zakupy hurtowe ominąć pośredników i zapewnić tańsze produkty swoim członkom. Oczywiście "SPOŁEM" straciło swój lokalny charakter, mało kto orientuje się, że może zostać członkiem spółdzielni i realizować zakupy grupowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz